
Kto siedzi w rozwoju osobistym, ten wie, że „efektem ubocznym” pogłębionej pracy ze sobą może być rosnąca świadomość tego, ile jest jeszcze do zrobienia, „naprawienia”, „przerobienia”. Może to prowadzić do frustracji i zniechęcenia, które wewnętrznie krzyczy: Już powinnaś/powinieneś wiedzieć, jak żyć! A tu kolejny dołek, kolejne niepowodzenie i to przygniatające do ziemi zmęczenie…
Tyle lat terapii, a ja nadal jestem tu, gdzie jestem?! Tyle medytacji, sesji hipnozy, pracy z trenerami i co?! Dlaczego nadal nie mogę z danym tematem ruszyć z miejsca? Dlaczego nadal powtarzam ten sam schemat działania?
Współczesny świat oferuje różnorodne metody osobistego rozwoju, a dwie z nich, które zyskują na popularności, to praca rozwojowa przez taniec i świadomy ruch oraz tradycyjny coaching nastawiony na cel. Obydwa podejścia oferują unikalne zalety, ale różnią się w swoim podejściu do rozwoju osobistego.
Przyjrzyjmy się im bliżej.
Praca rozwojowa przez taniec intuicyjny i świadomy ruch
Taniec to ukryty język duszy
1) Ekspresja emocji jest jednym z kluczowych elementów pracy z ciałem. Taniec staje się formą wyrażania wewnętrznych przeżyć, co sprzyja odkrywaniu i uwalnianiu emocji. Badania pokazują, że aktywność fizyczna, w tym taniec, może znacząco poprawić nastrój oraz zwiększyć poczucie własnej wartości (Koch et al., 2014).
Ciało mówi to, czego umysł nie potrafi.
2) Ciało jako narzędzie – Świadomy ruch angażuje nas w bezpośrednią interakcję z naszym ciałem. Uczy nas słuchania własnych potrzeb, co z kolei prowadzi do głębszego zrozumienia samego siebie i swoich emocji. Praktyki takie jak joga czy taniec terapeutyczny pomagają w rozwijaniu większej świadomości ciała (Levy et al., 2016).
W tańcu odnajduję swoją siłę.
3) Przełamywanie barier – Taniec i ruch mogą być pomocne w przezwyciężaniu ograniczeń, zarówno fizycznych, jak i mentalnych. Budowanie kontaktu z własną mocą poprzez kontakt z ziemią, aktywizowanie własnego ciężaru to droga do większej pewności siebie (Bräuninger, 2018).
Tradycyjny coaching nastawiony na cel
Z drugiej strony, tradycyjny coaching koncentruje się na osiąganiu konkretnych wyników. To podejście jest bardziej strukturalne i zorganizowane, co może być korzystne dla osób, które preferują jasno określone cele i plany działania. Coaching często polega na analizie celów, tworzeniu strategii oraz monitorowaniu postępów, co pozwala na systematyczne dążenie do sukcesu (Whitmore, 2017).
1) Umysł jako centrum – w tradycyjnym coachingu stawia na pracę z myślami i przekonaniami. Techniki takie jak wizualizacja czy praca nad zmianą nastawienia mogą pomóc w osiąganiu zamierzonych rezultatów (Neff, 2011).
2) Skupienie na wynikach – coaching często koncentruje się na osiąganiu konkretnych celów i wyników. To bardziej strukturalne podejście. 📈
3) Planowanie i strategia: w coachingu analizie podlegają cele, tworzone są plany działania, a postępy są monitorowane na kolejnych konsultacjach. 🗝️
Podsumowanie

Praca z językiem ruchu może być początkiem fascynującej podróży, która realnie może zmienić życie, gdy pozwoli się ciału mówić bez pospieszania go, kontrolowania i narzucania sobie presji rozumienia. Świadoma praca z ciałem to zaproszenie do zauważania tego, co jest bez oceny. Nie gwarantuje jednak, że dostaniemy natychmiastowe odpowiedzi. Jednak, gdy zaczynamy słuchać ciała, komunikaty, które nam wysyła, mogą znacząco wpłynąć na całe nasze życie. W bezpiecznych warunkach gabinetu/ warsztatów/ czy we własnym domu podczas zajęć online możemy próbować nowych ścieżek i dostarczać układowi nerwowemu doświadczeń korygujących. Dzięki temu możemy zacząć zauważać powtarzające się schematy – niewspierające ruchy i wprowadzać nowe.
Coaching nastawiony jest na cel, monitorowanie postępów i analizę myślenia, które może sabotować rozwój. To podejście bardziej strukturalne, które sprawdzi się u osób konkretnych. Nie uwzględnia jednak w tak dużym stopniu ciała i emocji, które mogą mówić o zupełnie innych potrzebach niż głowa. Zmiana może nastąpić szybciej, ale w wąskich obszarach, które są przedmiotem sesji.
Oba podejścia mogą prowadzić do transformacji. Kluczowe jest, aby wybrać to, co najlepiej odpowiada naszym potrzebom.
- Jeśli wahasz się, czy praca z ciałem jest dla Ciebie, umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ WSTĘPNĄ, klikając UMÓW SIĘ.
- Skorzystaj z regularnych warsztatów tańca intuicyjnego i świadomej pracy z ciałem oraz medytacji w ruchu w Warszawie.
- Możesz także w domowym zaciszu zacząć kontaktować się ze swoim ciałem poprzez nagrane webinary ruchowe.
BIBLIOGRAFIA
1. Bräuninger, I. (2018). *The Role of Dance in Personal Development*. Journal of Dance Therapy, 30(1), 45-62.
2. Koch, S. C., Morling, C., & Lutz, D. (2014). *Dance as a Therapeutic Tool: A Review of Current Research*. Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts, 8(3), 265-274.
3. Levy, F. J., & Gaskins, D. (2016). *The Importance of Body Awareness in Dance Therapy*. American Journal of Dance Therapy, 38(1), 23-36.
4. Neff, K. D. (2011). *Self-Compassion: The Proven Power of Being Kind to Yourself*. William Morrow.
5. Whitmore, J. (2017). *Coaching for Performance: GROWing Human Potential and Purpose*. Nicholas Brealey Publishing.